Surfing: Jak zacząć przygotowania do surfingu?

Surfing jest sportem, w którym człowiek bezpośrednio mierzy się z potęgą wody. Pragnienie ujarzmienia fal pod własnymi stopami przyciąga jak magnes kolejne rzesze wielbicieli. Choć jednak surfując, rzucamy się dosłownie w żywioł wody, przygotowania do rozpoczęcia tej nowej, pięknej przygody lepiej rozpocząć nie “na żywioł“, lecz z głową.

Surfing – jak zacząć?

Przygodę z surfingiem najlepiej jest rozpocząć od opracowania planu. Przede wszystkim zastanówmy się, czy ma to być dla nas jednorazowy epizod wśród wielu innych urlopowych atrakcji, czy też marzy nam się regularna nauka, a potem samodzielne uprawianie tego sportu.

Deska surfingowa – wypożyczyć czy kupić?

W pierwszym przypadku, kiedy wiemy, że surfing nie zagości w naszym życiu na długo, na pewno nie warto inwestować w kupno własnego sprzętu. Zakup deski dobrej jakości to przecież wydatek na poziomie co najmniej kilkuset złotych. W takim wypadku lepiej jest skorzystać z oferty wypożyczalni. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że nasz romans z deską będzie trwał co najmniej kilka sezonów, warto oczywiście zakupić własny sprzęt. Korzystając z porad fachowców, możemy zaopatrzyć się w deskę, która posłuży nam przez kilka ładnych lat.

Odzież do surfingu – czy jest potrzebna?

Niezbędnym elementem przygotowań do surfowania jest również wybór odpowiedniej odzieży. Być może zastanawiasz się, czy jest to rzeczywiście konieczne – przecież kostium kąpielowy powinien być częścią garderoby najbardziej odpowiednią do przebywania w wodzie. Stwierdzenie to jest jak najbardziej słuszne, ale tylko w kontekście zwykłego plażowania. Jednak surfowanie wymaga odzieży, która spełniać będzie kilka funkcji:
– chronić przed słońcem,
– izolować przed chłodem,
– stanowić barierę zapobiegającą ewentualnym otarciom.
Odzież ta powinna równocześnie błyskawicznie wysychać i nie krępować ruchów. Doskonałym rozwiązaniem będą ubrania przeznaczone do sportów wodnych, na przykład koszulka z długim rękawem i spodenki. Takie zestawy, których dodatkowym atutem są niebanalne printy, znaleźć możemy choćby w ofercie https://waikikistore.pl/ Warto zauważyć, że jeśli jednak nie zostaniemy w przyszłości pasjonatami surfingu, dobrej jakości ubrania przeznaczone do kontaktu z wodą i słońcem, z pewnością przydadzą się nam i przy innych okazjach.

Surfowanie – szkoła czy samodzielna nauka?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Ucząc się surfować, nie róbmy tego samodzielnie. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z nauki odpłatnej, czy też szkolić nas będzie znający się na rzeczy znajomy – nigdy nie próbujmy rozpoczynać przygody z surfowaniem na własną rękę. Po pierwsze – może się to zakończyć tragicznie dla naszego zdrowia, a po drugie – zapewne nie przyniesie zadowalających efektów. Zawodowy instruktor polecany jest zwłaszcza w przypadku dzieci, które potrzebują szczególnie dużo uwagi, cierpliwości oraz jasnego przekazu. Od uczącej nas osoby, możemy nauczyć się nie tylko techniki, lecz i zasad obowiązujących podczas surfowania. Surferów obowiązuje bowiem specyficzna etykieta, której nieprzestrzeganie jest bardzo źle widziane.

Surfing – jak przygotować ciało?

To, czy będzie nam się dobrze surfowało, zależy w dużej mierze od naszej kondycji. Patrząc z boku na surferów, wydaje się nam, że wysiłek z ich strony jest minimalny – jest to jednak złudne wrażenie. Surfowanie wymaga dobrej kondycji fizycznej, silnych i wytrzymałych mięśni rąk i nóg oraz doskonałego zmysłu równowagi. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny, czy spełniasz te wymogi, warto, abyś zainwestował w regularne treningi, czy to na siłowni, czy w domu. Najważniejsze jednak, aby były one systematyczne i rozpoczęte z odpowiednim wyprzedzeniem.

Gdzie surfować?

Surfing jest domeną terenów położonych w bezpośredniej bliskości oceanów. Co prawda i nad Bałtykiem można spotkać amatorów surfingu, znajdziemy również bardzo prężnie działające szkoły. Niestety, sezon na wodach Bałtyku trwa bardzo krótko, a i fale nie są tak efektowne, jak na wodach oceanów. Dlatego miłośnicy surfingu zwykle wybierają na miejsca swego pobytu raczej miejscowości położne w ich bezpośredniej bliskości. W Europie do najpopularniejszych wśród wielbicieli surfingu miejsc należy Portugalia, zachodnie wybrzeże Francji, Wyspy Kanaryjskie – szczególnie Lanzarote. Na świecie – Kalifornia, Sri Lanka, Kolumbia, Bali i wiele, wiele innych. Każde z tych miejsc oferuje surferom nieco inne warunki, dlatego warto rozważnie wybierać kierunek podróży. Na szczęście, jak wszyscy pasjonaci, i surferzy znaleźli swe miejsce w internecie, więc nietrudno jest skorzystać z ich porad.