Co to jest kitesurfing? Gdzie pływać w Polsce?

Kitesurfing to atrakcyjna propozycja dla osób, chcących solidnej dawki rozrywki i adrenaliny, poprawy kondycji fizycznej, sylwetki, wytrzymałości oraz redukcji stresu.  Dyscyplina stanowi wspaniałą metodę rekreacji, obfitującej w niesamowite doznania, możliwość zwiedzenia wielu miejsc i sposobność do nawiązania licznych znajomości.

Co to jest kitesurfing?

Kitesurfing jest sportem wodnym, łączącym wiele aspektów innych dyscyplin, takich jak:

  • snowboard,
  • wakeboarding,
  • windsurfing,
  • surfing.

Siłą napędową, umożliwiającą praktykowanie tego sportu jest wiatr, stąd podobieństw do kitesurfingu dopatrzyć można również w żeglarstwie. Dyscyplina polega na poruszaniu się po wodzie na desce, przy wykorzystaniu latawca, będącego źródłem energii napędowej.

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Kitesurfing uprawiać można na akwenach morskich i słodkowodnych, idealna lokacja musi spełniać następujące warunki:

  • piaszczyste dno zbiornika wodnego,
  • duża, pozbawiona przeszkód, część brzegu do swobodnego startu i lądowania,
  • regularny wiatr – nie powinien spadać poniżej 11 węzłów ani przekraczać 27 w.,
  • odpowiednia głębokość wody – najlepiej sięgająca do pasa.

Fenomenalne warunki panujące m.in.: w Egipcie i Zanzibarze, od lat kierują miłośników kitesurfingu w egzotyczne rejony świata. Częstymi celami podróży są również kraje europejskie, ośrodki rozsiane po Półwyspie Iberyjskim czy Sycylii, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Gdzie pływać w Polsce?

Pośród wszystkich znakomitych miejsc na świecie, znajduje się miejsce również dla Polski, wydawać się to może nieprawdopodobne, natomiast panują ce warunki oraz liczne lokacje, wzbudzają podziw turystów i plasują ten kraj w ścisłej czołówce.

Półwysep Helski

Hel zapewnia wszystko, co potrzebne do kitesurfingu – płytka woda, która sięga do pasa niemalże kilometr od brzegu, ogromne przestrzenie oraz optymalny wiatr, utrzymujący się w pożądanych warunkach aż 220 dni w roku. Na terenie półwyspu spotkać można wiele szkół kitesurfingu, sklepów z odpowiednim wyposażeniem, a także wypożyczalnie sprzętu.

Zatoka Pucka

Płytka woda w zachodniej części Zatoki Gdańskiej komponuje się z dużą przestrzenią, co rok przyciągając miłośników wodnego sportu. Popularność zatoki wynika również ze sprzyjającej infrastruktury, turystów zachęcają kurorty, sprzyjające podziwianiu malowniczych terenów oraz ogólnodostępne kempingi.

Rewa

Wieś kojarzona jest z kitesurfingiem już od lat osiemdziesiątych, cieszy się uznaniem doświadczonych kitesurferów, którym daje sposobność do rekreacji na pełnym morzu i jest omijana przez większość początkujących z racji głębokiej wody.

Jurata

Nadmorska osada, będąca niegdyś częścią Jastarni, w przeciwieństwie do Rewy, w znacznej mierze przyciąga osoby z nikłym doświadczeniem. Jurata nie należy do zatłoczonych miejsc, a to umożliwia komfortowy trening. Plaże są regularnie strzeżone przez ratowników, do bezpieczeństwa osób uprawiających kitesurfing, przyczynia się również głębokość wody, która zwiększa się bardzo łagodnie.

Łeba

Miasto, które było gospodarzem wielu imprez kitesurfingowych oraz zawodów w pokrewnych dyscyplinach, na szczeblu europejskim i światowym. Lokacja może poszczycić się również okazałym zapleczem turystycznym oraz optymalną dla początkujących, głębokością akwenu, która wynika z licznych płycizn.

Giżyn

Miejscowość położona nad Jeziorem Miedwie, kojarzona jest z kitesurfingiem z racji stabilnych wiatrów oraz płytkiej wody. Stosunkowo małą plażę, rekompensuje duża przestrzeń do wodnej rekreacji, mimo niewielkich piaszczystych terenów i zarośniętej linii brzegowej, rozłożenie latawca nie stanowi problemu.

Międzywodzie

Lokacja polecana doświadczonym kitesurferom, w tym terenie dominuje silny wiatr, który w połączeniu z głęboką wodą, stanowi prawdziwe wyzwanie. Wieś nie należy do miejsc zatłoczonych, będąc interesującą alternatywą popularniejszych miejscowości. Kitesurfing w Międzywodziu możliwy jest dzięki wiatrom wiejącym z północy i zachodu.

Sprzęt do kitesurfingu

W skład niezbędnego ekwipunku do praktykowania sportu, wchodzą:

  • deska – służy do poruszania się po wodzie, cechuje ją niska wyporność i długość nieprzekraczająca 2 m,
  • latawiec – źródło siły napędowej,
  • pompka – wykorzystywana do nadmuchiwania żeber latawca,
  • bar – element umożliwiający kierowanie latawcem,
  • trapez – element przyłączony do baru, wspomagający kierowanie latawcem,
  • leash – łączy bar i trapez.

Ubiór nie pozostaje bez znaczenia z racji, że kitesurfing można uprawiać poza sezonem, strój uzależniony jest od warunków pogodowych. W cieplejszym miesiącach wykorzystuje się głównie lycrę, chroniącą przed promieniami słonecznymi, mniej sprzyjające warunki, zmuszają do skorzystania z pianki. Skuteczną ochronę przed zimnem, niewielkimi opadami czy chłodną morską bryzą, zapewnią tworzywa z dzianiny piankowej, w tej kwestii świetnie sprawdzą się bluzy Waikiki.